PORT MACQUARIE OZTAG

 MIXED FINALS & GRAND FINALS

MONDAY 22nd March, 2021

 

IMPORTANT NOTE SHOULD WE NOT GET PLAYED THIS WEEK:  If the weather forecast for the coming week is again not favourable for us to finalise our season we have no alternative but to finalise the season in the following way: 

Following further discussions with Port Hastings Council groundsman we were informed that next week is our final opportunity at attempting to get these Grand Finals played before fields are closed for Winter sport preparation & line marking.  For this reason, should these GFs not get played this coming week it is unfortunate that we must make the regretful decision to announce that those teams on top after initial finals week will be pronounced Winners & runners up consecutively.  We understand that this is not the ideal outcome & we would also prefer to get these exciting games played, but unfortunately the weather is beyond our control.

In the case of Mixed those top 2 teams are as follows:

GRAND FINAL WINNERS RECIEVE HOODIES – Robbie Agnew Racing (A Grade), Expats (B Grade), Beauty Basement (C Grade), Beachwood Bandits (D Grade), Wu Tag Clan (E Grade).

RUNNERS UP RECEIVE CREW SOCKS – Benchwarmers (A Grade), Tag & Release (B Grade), McLovin Port Bus (C Grade), Kazac Civil (D Grade), Justice Crew (E Grade)

THANKYOU FOR YOUR UNDERSTANDING UNDER SUCH DIFFICULT CIRCUMSTANCES & DELEGATES WILL BE NOTIFIED AS TO HOW WE ENDEAVOUR TO HAND OUT ALL PRIZES (INCLUDING OVERALL BEST & FAIREST IN EACH DIVISION).

 

Keep in mind our Code of Conduct during ALL games and we reiterate to respect our Referees at all times!

NOTE:  Due to continual wet weather predictions & time constraints with our summer field booking we have no choice but to play 2 shorter 30min games back-to-back Finals & Grand Finals this Monday night 15th March.  We understand this is not ideal, but unfortunately the weather is beyond our control & we would prefer to play these games (weather permitting) in preference to sending the highest placed team through.

Teams who forfeited on the 8th March have now been removed from the Finals series but we would like to take the opportunity to say thank you to all teams for being part of our biggest ever Summer competition.  Though the odds have been against us with the weather, we appreciate your patience during the rescheduling process as it has not been an easy task. Now we are at the mercy of the weather gods in the hope we can finish the season.

 

5.45pm         FINALS (30 min games only)

F 1       T B Tilers (3rd B)                                  vs         Tag & Release (1st B)

F 2       Kazac Civil (2nd D)                                vs         Raw Performance (4th D)

F 3       Natural Selection (4th E)                      vs         Wu Tag Clan (1st E)

F 4       Untagables (5th C)                               vs         McLovin Port Bus (2nd  C)

F 5       Beachwood Bandits (1st D)                 vs         Justice League (6th D)

F 6       M & J Vegetation (3rd E)                      vs         Justice Crew (2nd E)

Winners progress through to the 6.30pm GFs whilst we say farewell to the losing teams.

 

6.30pm         GRAND FINALS (30 min games only)

F 1       Robbie Agnew Racing (1st A)               vs         Benchwarmers & Co (5th A)

F 2       The Expats (2nd B)                               vs         Winner of 3rd B vs 1st B

F 3       The Beauty Basement (1st C)              vs         Winner of 5th C vs 2nd C

F 4       Winner of 2nd D vs 4th D                      vs         Winner of 1st D vs 6th D

F 5       Winner of 4th E vs 1st E                        vs         Winner of 3rd E vs 2nd E

 

PRESENTATION – Both winners & runners up please return to admin area straight after your games to be ready for presentation by 7.15pm.     BEST OF LUCK EVERYONE!

FORFEITED 8th March (now knocked out) – The 293s, Shipway Constructions, Saucy Rascals

KNOCKED OUT (Thanks for being part of our Summer competition) – Mt Seaview Springwater (4th A), Win/Lose we on the Booze (4th B), Tagquila (4th C), M R Mobile Welding (3rd C), Crossfire (3rd D), Gringos (5th D), Misfits (6th E), Chalkies (5th E)

 

PORT MACQUARIE OZTAG

MENS / WOMENS FINALS

WEDNESDAY 24th March, 2021

MENS & WOMENS GRAND FINALS –

IMPORTANT NOTE SHOULD WE NOT GET PLAYED THIS WEEK:  If the weather forecast for the coming week is again not favourable for us to finalise our season we have no alternative but to finalise the season in the following way: 

Following further discussions with Port Hastings Council groundsman we were informed that next week is our final opportunity at attempting to get these Grand Finals played before fields are closed for Winter sport preparation & line marking.  For this reason, should these GFs NOT get played this coming week it is unfortunate that we must make the regretful decision to announce that those teams on top after initial finals week will be pronounced Winners & runners up consecutively.  We understand that this is not the ideal outcome & we would also prefer to get these exciting games played, but unfortunately the weather is beyond our control.

In the case of Mens & Womens those top 2 teams are as follows:

GRAND FINAL WINNERS RECIEVE HOODIES – The 293s (A Mens), T & T Plumbing (B Mens), Sportspower (C Mens), Wavebowl (A Womens), Wildflowers (B Womens).

RUNNERS UP RECEIVE CREW SOCKS – Affordable Plumbing (A Mens), Kempsey Gurrgiyns (B Mens), Mackies (C Mens), Sharkies (Womens A), Beauty Basement (Womens B).

THANKYOU FOR YOUR UNDERSTANDING UNDER SUCH DIFFICULT CIRCUMSTANCES & DELEGATES WILL BE NOTIFIED AS TO HOW WE ENDEAVOUR TO HAND OUT ALL PRIZES (INCLUDING OVERALL BEST & FAIREST IN EACH DIVISION).

 

Keep in mind our Code of Conduct during ALL games and we reiterate to respect our Referees at all times!

Best of luck to all teams throughout the finals series!

 

5.45pm

F1        Northpoint Apartments (4th A)           vs        The 293’s (2nd A)

Replay extra time with 5 players – 2 min each way from Final (due to lack of light). If no result after 4min – highest ranked team moves through to Grand Final as per our Competition Guidelines.

6.00pm

F1        Winner of A 4th v A 2nd at 5.45pm      vs        Affordable Plumbing (3rd A)

 

F2        Sportspower (1st C)                             vs         Mackies (2nd C)

 

F3        Sharkies (3rd Womens A)                    vs         Wavebowl (Womens 1st A)

 

F4        Kempsey Gurrgiyns (2nd B)                 vs        T & T Plumbing (1st B)

 

F5        The Beauty Basement (2nd Wmns B)  vs         Wildflowers (Womens 1st B)

 

FOLLOWED BY PRESENTATION FOR ALL TEAMS AT 6.45pm.                      

KNOCKED OUT (Thanks for being part of our Summer competition) – The Big Red V (5th A), P D Landscapes (6th A), Not a Chance (6th C), Macleay Valley Kraken (5th C), Port Jet (5th Womens A) CHEK Training (3rd B) Blues (4th Womens A) The SCs (2nd Womens A) Eire Constructions (3rd C) Undertaggers     (1st A)   M A M Racing (4th B) North West Frames & Trusses (4th C)